Поделите информације:

Зашто Предшколица?

Јелена Јабланов Максимовић
председница СОКЦа Св. Јелена Анжујска и координаторка Предшколице

Свим срцем радим на пројекту који смо назвали „Предшколица српског језика на Малти“ са циљем да исти постане што бољи, што сврсисходнији и на огромну корист младим генерацијама наших сународника широм дијаспоре. Самим тим и целој нацији било у дијаспори или Матици. Образовано-васпитни рад са најмлађим члановима наше заједнице једна је од наших главних смерница и звезда водиља од оснивања организације. Рад на једном оваквом подухвату је велика одговорност али и благослов који треба оправдати. Желимо да помогнемо нашој деци да од малена уче дивне садржаје богате српске књижевности, упознају се са блиставим умовима из наше историје и спознају снагу која лежи у знању а посебно у знању о себи самоме. У природи је познато да само оно дрво, које има здраве, јаке и дубоке корене, може одолети ветровима и временским непогодама, шта се може пренети и на самог човека следећим речима: Ко не спозна себе у целости, не може спознати ни друге, нити другост. Имаће вечити проблем са самопоуздањем шта се пак огледа у сваком сегменту живота, од личног, оног најинтимнијег и најфинијег, до образовног и професионалног. Позивамо све чланове српске заједнице на Малти да заједничким снагама усмеримо наше најмлађе на прави смер, а онда заједно са њима уживамо у ономе шта смо посејали.

Шта кажу родитељи?

Забавни почетак

„Забавни почетак“ за нашу Предшколицу српског језика У суботу, 7. октобра одржан је породични спортски дан за све ђаке Српске допунске школе али и малишане који су се пријавили за Предшколицу српског језика, нови пројекат који покрећемо овог октобра. Организатор скупа је Српски образовно-културни центар Св. Јелена Анжујска уз благослов и подршку о. Ристе, малтешког пароха. Догађај је почео у српској цркви у Бирзебуџи, где је отац Ристо служио молебан за почетак нове школске године за све ђаке. Након молитве прешли су сви учесници на спортски терен где је почео Спортски дан. Уз подршку родитеља наставнице и васпитачице осмислиле су спортске игре у којима су деца различитих узраста уживала, а припремљено је и послужење за све учеснике. Поред породичне мануфактуре „Magic Bites“ и велики број мама је припремио храну која је била на располагању уз симболичну донацију.

Зашто волимо наше васпитачице?

Јелена Мирковић

Васпитачица и консултант на програму
Школска 2024./25.

ЗАНИМАЊЕ: Виши васпитач

…Свој посао не схватам као обавезу,
већ као дар Божији, који ми пружа прилику да дам свој допринос
стварању контура будућих здравих личности, од тих малих бића, искрених, веселих, разиграних и бескрајно драгих. Заједно
са децом уживам у креативним радионицама, где њихова машта добија неслућене размере, док у њихова срца улазе трајне вредности, као што су заједништво, радост давања, поштовање, емпатија, толеранција и љубав према ближњем, породици, држави, планети. Осмех на мом лицу, сваки пут кад улазим у учионицу, у којем су сабрани сви осмеси те
сјајне деце, најбољи су доказ да сам на правом путу.

Бојана Јовићевић

Васпитачица
Школска 2024./25.

ЗАНИМАЊЕ: Струковни васпитач

…Јако волим рад са децом то ме чини срећном и испуњеном посебно када видим осмехе на њиховом лицу. Волим да деци организујем представе са разним моделима лутака, да развијам код њих комуникацијску вештину, као и да откривам њихову креативну страну и да продубљујем њихову маштовитост.

Софија Цакић

Васпитачица
Школска 2024./25.

ЗАНИМАЊЕ: Струковни васпитач деце предшколског узраста

…Од вртићког доба сам говорила да ћу бити васпитачица. Жеља за овим послом се јавила због моје имењакиње, предивне васпитачице Софије, која је била прави пример како васпитач треба да воли и ради свој посао. Бити васпитач захтева много више од завршене школе. Потребно је поседовати много љубави према деци, креативности и препознавања дечијег нивоа размишљања.

Придружите се
и постаните донатор

како бисмо омогућили нашим малишанима од 3 до 5 година да систематски негују српски језик преко јединственог образовно-васпитног програма!

Будите део важног подухвата наше заједнице!

Ваша помоћ ће допринети очувању српског језика, културе и традиције наших најмлађих на Малти, али и њиховом трајном везивању за национални идентитет српског народа.

Корени за будућност наше деце

Пројекат „Предшколица српског језика на Малти“ започео је своју реализацију 21. октобра 2023. године на иницијативу нашег СОКЦа, а замишљен је као васпитно-образовни програм наставе српског језика за децу српског порекла предшколског узраста од 3 до 6 година, као и за децу старијег узраста или из мешовитих породица, која не говоре српски. У суботу, 7. октобра, одржана је породична акција „Забавни почетак“ са циљем прикупљања донација за рад Предшколице којој су се одазвали родитељи и предшколаца и ђака Српске допунске школе.

У току имплементације пројекта предвиђен је програм једном седмично у трајању од 120 минута, који би се састојао из учења говорног језика, као и са упознавањем са делима дечје књижевности на српском (Јован Јовановић Змај, Бранко Ђопиђ, Љубивоје Ршумовић, Драган Лукић…); упознавању света око нас (са акцентом на празнике државне, традиционалне/верске, породичне), као и најупечатњивијих садржаја из традиције и културе богатог српског наслеђа, све прилагођено узрасту кроз радионице (цртање/бојење, луткарско позориштанце, рукотворине од различитих материјала) и практичну примену: кроз игру и песму и/или спремање традиционалне хране.

Наставна места су у Бирзебуџи, Слими и Аури, а настава се изводи суботом у преподневним сатима. Васпитачице које воде поменута наставна места су:  Јелена Мирковић, Бојана Јовићевић, Софија Цакић и Снежана Стојановић, школске 2023./24. План и програм за сваки месец планира се врло пажљиво у заједничком раду васпитачица и наставница Српске допунске школе Мајом Маринковић и Јеленом Јабланов Максимовић.

Примарни циљ овог пројекта је да се од најмлађег узраста деца навикавају на систематско учење српског језика кроз предшколску установу, како би у школском узрасту лакше усвајала ново градиво и унапређивала матерњи језик, али и усмеравање на учвршћивање веза са матицом од најранијег животног периода. Другим речима, у Предшколици ћемо децу припремити за званичну Српску допунску школу Министарства просвете која на Малти постоји од 2021. године, а коју могу да упишу деца са пуних 6 година, која већ говоре српки језик.

Крајњи циљ је свакако да Предшколица заживи и одржи се за све будуће генерације у нашој заједници.

Пројекат несебично подржавају наш малтешки парох, отац Ристо Горанчић, који је иницирао и покретање Школе српског језика, као и шеф канцеларије Амбасаде републике Србије на Малти, господин Бошко Шукић, који нам је важан ослонац за одржавање веза са матицом. Од организација, а позване су све релевантне и активне у српској заједници, које су се одазвале нашем позиву да заједничким снагама покренемо овај важан пројекат одазвали су се „Срби за Србе – огранак Малта“ и „Малтешко-српска заједница“, као и фирма „Квадро 360“ (Quadro 360“) и ресторан „Пепис“. Највећи део рада Предшколице финансирају родитељи чија деца похађају наставу, симболичним месечним донацијама.

Искрено се надамо да ће значај оваквог пројекта бити подржан и од стране државних органа матице, јер пракса показује да је изазов са страним језиком исти у свакој држави где наши земљаци живе. Организован и свеобухватан програм за целу дијаспору био би од велике помоћи не само породицама које се сучавају са овим изазовом, већ је у питању цео процес одржања националног идентитета припадника нашег народа који живе изван граноица отаџбине.

Захвални смо свима који подржавају ову идеју, јер се питање изградње идентитета и образовања најмлађих чланова наше заједнице тиче свих нас, а како се кућа гради од темеља, разумно је кренути од градње и учвршћивања истих.

Сви заинтересовани могу уписати своју децу тако што ће послати имејл са неопходним подацима (име, презиме и датум рођења детета, као и број свог мобилног телефона) на predskolicamalta@gmail.com и добити све потребне информације.

Наша подршка