Школа српског језика на Малти реализована школске 2021./2022. год.

Из најдубље потребе да и наша деца у дијаспори уче матерњи језик и следећи напоре релевантних институција Републике Србије, а нарочито Управe за дијаспору и сарадњу са Србима у региону, да омогуће тако нешто, Српски образовно-културни центар Св. Јелена Анжујска, уз благослов и несебичну подршку пароха малтешког, о. Ристе Горанчића, прихватио је изазов да осмисли пројекат под називом Школа српског језика на Малти за школску 2021/2022. годину и са истим изађе у јавност.
Сам рад на пројекту започео је у марту 2021. године када смо приступили малом „истраживању терена“ и преко фејсбука наше парохије и разних група које су основали представници српске заједнице, позвали родитеље да нам се јаве уколико су заинтересовани да упишу децу на наставу српског језика. Одзив је био сјајан, јер смо за кратко време имали 150 имена наших потенцијалних ђака и много речи хвале и охрабрења од стране родитеља.
Уследиле су припреме наставног програма, потрага за наставним кадром, за простором а све то уз неизвесност на разним нивоима услед пандемије која не јењава.
Пројекат је у августу послат на конкурс Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Министарства спољних послова Републике Србије, да би се 15. септембра појавила вест на званичном сајту Управе да је одлучено да се пројекат подржи и да су значајна финансијска средства одвојена за реализацију овог пројекта.

Ове, 2021. године, 16. октобра на Малти а 17. октобра на острву Гозо почели смо са радом на велику радост свих учесника.

Циљна група пројекта су предшколска и школска деца српског порекла од 4 до 14 година, чији родитељи желе да одржавају повезаност са матицом. Настава се изводи на три локације на Малти: Бирзебуџа, Гзира и Аура, и једној на острву Гозо, у Викторији. Као учионице користимо простор који су нам уступили свештеници парохијских цркава у поменутим местима захваљујући подршци Курије Римокатоличке цркве на Малти, са којом наш парох, отац Ристо Горанчић, има дивне односе.
Пријављену децу распоредили смо према узрасту, и искуствима већ постојећих школа у дијаспори, у три старосне групе: млађу (4-7 година), средњу (8-9 година) и старију (oд 10 година), како бисмо сваки садржај из три планирана предмета прилагодили узрастима. Овде је важно напоменути да је Малта специфичан случај, јер се у први разред основне школе креће са 5 година, а у предшколско са непуне три, те и мала деца уче веома рано слова.
Предвидели смо три предмета: Српски језик и књижевност, Србија, моја отаџбина и Мостови традиције и културе. Сваки предмет је прилагођен не само узрасту деце, већ и нивоу њиховог знања српског језика а наши предавачи дају све од себе да сва деца до краја ове школске године науче ћирилицу и основне информације о својој земљи. У оквиру предмета Мостови традиције и културе предвиђени су и часови веронауке, традиционалне музике са фолклором, градиво о великим умовима из наше историје, спорта, полуларне културе.

Примарни циљ пројекта је да се сваком ђаку који похађа ову наставу омогући што боље познавање српског језика и ћириличног писма, српске културе, историје, традиције и обичаја, као чинилаца нераскидиве везе са матицом, али и трајног повезивања и неговања што чвршће везе са њом. Последица поменутог била би не само трајна повезаност са земљом порекла, већ и преношење доживљеног искуства на нова покољења, као и осећања припадности и промовисања културе свога народа у земљи домаћина. Осим тога, важно је нагласити да што боље познајемо матерњи језик, боље ћемо научити и страни, а наша деца на Малти су у сјајној позицији да уче и по неколико језика у оквиру основног и средњег образовања.
Сарадњом са локалним школама и црквама, где се настава одржава, радиће се на развијању односа међусобне сарадње и разумевања са домаћим партнерима, који ће деци бити репрезентативан и едукативан пример добре интеграције, али и прилика за сведочење своје културе и сопственог битисања.
Сарадњом са члановима породице наших ђака, у оквиру Савета родитеља, предвиђено је подстицање односа и повезивање два нивоа образовања и васпитања, са циљем оснаживања свести о националном и културном заједништву.

Кључно је напоменути да Српска православна црква на Малти има посебне заслуге за покровитељство у очувању заједништва Срба на локалном нивоу и као таква у овој интеракцији представља неизоставну карику на нивоу породица-црква-школа. Сходно томе, како смо већ навели, планом и програмом је предмет Мостови традиције и културе обогаћен и часовима веронауке, како бисмо употпунили циљ порјекта и оснажили партнерску сарадњу.
Искрено верујемо да је ово тек почетак нове фазе у животу српске заједнице на Малти, а поготову њених најмлађих чланова. Позивамо све заинтересоване стране да се укључе у изградњу нечег веома вредног за будућа поколења Срба који су изабрали ово острво за свој нови дом.

Више фотографија можете погледати у галерији.

Бирзебуџа

Викторија, Гозо


Аура

Гзира